Foreningsstruktur

Nedenfor kan du se organisationsplanen for foreningen Danske Kinesiologer.

Hvis du klikker HER kan du se foreningens vedtægter.

Org-plan-DK

 

Danske Kinesiologer ledes af et forretningsudvalg (FU).                                                                                   Herudover varetages forskellige opgaver i diverse råd og udvalg.

Forretningsudvalg

Landsformand
Vibeke Rønne Sørensen, Nøddekrigevej 2, 9800  Hjørring     Tlf. 5198 9391     E-mail: formand@kinesiologi.dk

Næstformand
Jette Larsen, Kragemosevej 17, 5683  Hårby     Tlf. 2012 2494    E-mail: davrehoej@get2net.dk

Medlem
Susan Lunddahl, Ordrupvej 40, st.th., 2920  Charlottenlund   Tlf. 6060 7777    E-mail: susan@velfungerende.dk

Suppleant
Lene Jespersen, Sangdrosselvej 3, 5700  Svendborg     Tlf. 2860 4447     E-mail: ejergiarbejder@gmail.com

 

Meritudvalg

Meritudvalgets opgave er primært at varetage Danske Kinesiologers interesser i forhold til Registrering af alternative behandlere: RAB-ordningen, at godkende kinesiologikurser og uddannelser, samt at godkende medlemmers ret til at bruge titlerne DK-kinesiolog og RAB-kinesiolog.

Meritudvalgets medlemmer er:
 

Formand
Vibeke Rønne Sørensen, tlf. 5198 9391 – E-mail: formand@kinesiologi.dk

Øvrige medlemmer:

Kisser Bjerregård, tlf. 9793 7414 – E-mail: kisser@kinesiologi.dk

Birgit Nielsen, tlf. 6262 3062 – E-mail: birgit@kinese.dk

Helle Skinnerup, tlf. 2026 0028 – E-mail: helle@helleskinnerup.dk

Edel Hovgaard, tlf. 7583 2638 – E-mail: kinesiologiskolen@vindinggaard.dk

Karin Jensen, tlf. 4046 1356  –  E-mail: karin@karinshelseklinik.dk

Lone Gellert, tlf. 2250 5286   –  E-mail: lone.thuesen@hotmail.com

 

INSTRUKTØRKREDSEN

Foreningens instruktørkreds består af alle professionelle instruktører i foreningen. Instruktørkredsens opgaver er at koordinere eksaminer, udarbejde uddannelsesplaner og læseplaner, samt at være det organ, der holder instruktørerne ajour med nyt indenfor kinesiologien.

Instruktørkredsens forretningsudvalg består af 3 medlemmer.

Tovholder for instruktørkredsen:

Birgit Nielsen, Skovvej 26, Espe, 5750  Ringe     Tlf. 6262 3062     E-mail: birgit@kinese.dk

Øvrige medlemmer:

Mette Pedersen, Rolandsvej 6, 2605  Brøndby     Tlf. 3635 1205     E-mail: kinesiologi.mette@post3.tele.dk

Hanne Freil, Åkandevej 22 B, 3500  Værløse     Tlf. 3024 5662     E-mail: hanne.freil@gmail.com